
Smak tradycji i historii...
Dawno, dawno temu... Tak rozpoczyna się większość opowieści. Tych prawdziwych, jak i tych będacych wytworem ludzkiej wyobraźni. Swoje historie mają także produkty tradycyjne, szczególnie jeśli związane są z określoną krainą.
Podpiwek Kujawski - jak sama nazwa wskazuje jest produktem kujawskim... A skąd on w smakach Kujaw się zapisał i dlaczego podpiwek na Kujawach jest inny niż gdziekolwiek indziej?
Poczytajcie opowieści podpiwkowych....

Dawno, a okładniej bardzo dawno temu bo setki lat już minęły od momentu gdy po raz pierwszy w jednej z kujawkich chałup pani domu przygotowała po raz pierwszy orzeźwiający napój znany dziś jako podpiwek.
Z powodu niezwykle urodzajnych gleb, Kujawy nazywane były spichlerzem Polski. W Królestwie Polskim na przełomie XIX wieku wzrastało znaczenie rzeki Wisły, jako szlaku handlowego zbożem. Rocznie tym szlakiem przepływało 90% zboża na eksport. Na tych terenach zaczęły powstawać pierwsze fabryki korzystające z obficie dostępnych surowców produkcyjnych. W roku 1816, pochodzący z Bydgoszczy Ferdynand i Wilhelm Bohm, uruchomili pierwszą w Polsce fabrykę produkującą kawę zbożową we Włocławku.
Kawa zbożowa była podstawą kuchni Kujawian i stała się wizytówką tego regionu. Kawę na Kujawach spożywano codziennie gotując ją krótko z dodatkiem mleka lub cukru. W latach 1935-1939 pojawiły się pierwsze reklamy opisujący nowy produkt o nazwie „podpiwek”. Podpiwek stanowił gotową mieszankę kawy zbożowej i chmielu. Nazwa podpiwek określa słabe piwo otrzymane przez zalanie trzeciej brzeczki, czyli roztworu wodnego substancji otrzymanych w wyniku ekstrakcji z zacieranego słodu piwowarskiego i ugotowaniu z chmielem.
Cytat z pamiętnika Ferdynanda Bohma:
„ Jest rok Pański 1816, zima. Ze wzruszeniem sięgam po pióro, by najważniejsze chyba w życiu słowa nakreślić: oto po roku starań wraz z bratem, własną fabrykę otwarliśmy. Wielu ludzi myśli, że fabrykantem zostać znaczy tylko kapitał pomnażać. A to praca wielka i obowiązek ogromny. Wszak nazwiskiem własnym nie można podłego towaru firmować. O jakość najwyższą zatem w pierwszej kolejności zabiegać będziemy. Często teraz o przyszłości myślę. Wiem, ze fabryka trwać będzie, gdy mnie zabraknie”.


Podpiwek kujawski wyrabia się poprzez zalanie pierwszej brzeczki, przez co napój zachowuje pełnię swoich walorów smakowych. „Breczka po trzeciem nalaniu osobno się gotuje z chmielem i wyrabia się osobno na podpiwek stołowy” (Jakób Sroczyński, „Nowy piwowar, czyli Teoretyczno praktyczna sztuka wyrabiania rozmaitych gatunków piwa angielskiego i sławnieyszych trunków słodowych, tudzież niektórych nowo wynalezionych rodzaiów piwa w wielkich i małych ilościach”, 1820 r.).

We wspomnieniach mieszkańców regionu Kujaw, podpiwek jest kojarzony z napojem spożywanym głównie w czasie żniw, gdyż napój doskonale gasił pragnienie. Aktualnie podpiwek na bazie palonego słodu, wyrabiany jest samodzielnie w warunkach domowych na bazie naturalnych składników.